Нова рубрика: #ІСТОРІЯ_НЕСКОРЕНИХ
#ІСТОРІЯ_НЕСКОРЕНИХ
27 грудня 1595 р. народився Богдан-Зіновій Хмельницький
Найбільше прогалин, які за багато років заповнилися різноманітними припущеннями і гіпотезами, має рання біографія засновника української козацької держави Богдана Хмельницького. Так, сьогодні ні в кого не викликає сумніву те, що народився він 6 січня 1596 року (27 грудня 1595-го за Юліанським календарем). Саме ця дата внесена до більшості енциклопедій, життєписів і календарів та вважається офіційною датою його народження.
І якщо рік, що вирахуваний за свідченнями венеціанського посла Ніколо Сагредо, можемо вважати правдивим, то з датою все набагато складніше. Адже вона ухвалена з тих міркувань, що 27 грудня – це день святого Теодора Начертаного і хлопчикам, які народилися у цей день, давали ім’я Богдан – народне звучання імені Теодор. І нікого не бентежить той факт, що інших святих з цим іменем, які внесені в святці, є щонайменше десять. А ще відоме й друге ім’я Хмельницького – Зиновій, яке він теж міг отримати при хрещенні. Тоді діапазон дат стає ще більш широким…
Легенда про 27 грудня (6 січня) ймовірніше пов’язана з коронаційною процедурою, яка відбулася цього дня 1648 (49) року в Києві. І день, що був днем відродження Русі та народженням-освяченням її володаря – князя Хмельницького, став його іменинами.
Й саме місце народження Богдана Хмельницького- Чигирин – також є лише припущенням. Адже Богданів батько – Михайло Хмельницький, був чигиринським підстаростою (це справді так), але в який час – точно не відомо. Існують й гіпотези про народження Богдана Хмельницького у Суботові біля Чигирина, Переяславі, Черкасах, Києві, селі Туринка біля Жовкви, і в самій Жовкві.
Достовірно відомо, що Михайло Хмельницький був сотником у коронного гетьмана Станіслава Жолкевського, а потім у його зятя Яна Даниловича, брав участь у Хотинській війні. У бою з татарами під Цецорою Михайло Хмельницький був або взятий у полон, або загинув – дані дослідників різняться. Більш вірогідною вважається інформація про те, що в полон під Цецорою був взятий молодий Богдан Хмельниченко, який незабаром з полону втік на Запоріжжя.
Суперечки між істориками про день і місце народження засновника української козацької держави нагадують полеміку між різними конфесіями християнства щодо дня народження Ісуса Христа. Але для спасіння душі немає жодного значення, коли саме народився Спаситель. Так само як для українського державотворення не обов’язково точно знати, коли саме і де народився Великий Богдан.
Зважаючи на вищенаведене, не можна не погодитися з Михайлом Грушевським, який писав: «Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії й безсумнівні факти, наскільки багата на легенди». Але пошуки правди тривають.
За відкритими інтернет джерелами.