25 серпня 2024 року українська спільнота святкує 100-річчя Павла Архиповича Загребельного, класика української літератури.
25 серпня 2024 року українська спільнота святкує 100-річчя Павла Архиповича Загребельного, класика української літератури, твори якого видаються великими тиражами. Його називають Нестором-літописцем ХХ століття, адже романи Загребельного – це своєрідний літопис української історії від сивої давнини Київської Русі до першого десятиліття незалежності України. Павла Архиповича Загребельного – людину титанічної працездатності, надзвичайної ерудиції та європейської культури – ще за життя вважали патріархом, класиком української літератури. Один із найвидатніших українських романістів останньої чверті ХХ ст., він створив цілу бібліотеку високохудожньої історичної та сучасної прози. Поява кожного його роману, кожної книжки ставала неординарною подією в культурному житті України.
Творчість П. Загребельного справила великий вплив на суспільну свідомість і думку, рішуче виступила в обороні національних святинь. Своїми історичними творами він утверджував українську присутність у часах і світах.
Павло Архипович мав великий талант досліджувати історичні епохи, долі їх сучасників. Був людиною різнобічних інтересів, мав обдарування полеміста. Він гостро сприймав суспільно знакові події і втілював свої думки та почуття в яскравих публіцистичних матеріалах, активно виступав з літературно-критичними статтями.
Павло Загребельний, найяскравіший український прозаїк, людина виняткової освіченості та енциклопедичних знань, був і залишається одним з найпопулярніших письменників. У творчому доробку письменника близько 40 романів, кілька збірок оповідань, низка п’єс і публіцистичних творів. За його книгами знято 7 художніх фільмів.
Павло Архипович Загребельний народився 25 серпня 1924 р. в с. Солошине на Полтавщині. 1941 р. закінчив десятирічку; ще не маючи повних сімнадцяти років, пішов добровольцем до армії. Був курсантом 2-го Київського артучилища, брав участь в обороні Києва, в серпні 1941 р. був поранений. Після госпіталю – знову військове училище, знову фронт, тяжке поранення в серпні 1942 р., після якого – полон, і до лютого 1945 р. – фашистські концтабори смерті. В другій половині 50-х років вийшли друком його збірки оповідань «Учитель» (1957), «Новели морського узбережжя» (1958), повісті «Марево», «Там, де співають жайворонки» (1956), «Долина довгих снів» (1957).
Серйозною заявкою на письменницьку зрілість стала «Дума про невмирущого» (1957), присвячена воїнському та людському подвигу молодого солдата, який загинув у фашистському концтаборі.
В 1961–1963 pp. Загребельний працює головним редактором «Літературної газети» (пізніше – «Літературна Україна»), приблизно в той же час з'явилися три перші романи письменника: «Європа 45» (1959), «Європа. Захід» (1960), «Спека» (1960).
За його сценаріями на Київській кіностудії ім. О. П. Довженка знято художні фільми: «Ракети не повинні злетіти» (1965), «Перевірено – мін немає» (1966), «Лаври» (1974), «Ярослав Мудрий» (1982).
Павло Загребельний працював понад сорок років в українській прозі. За цей час вийшло друком близько двадцяти його романів. Один із них – «Розгін» відзначено Державною премією СРСР, два – «Первоміст» і «Смерть у Києві» – Державною премією УРСР ім. Т. Г. Шевченка. У 2004 році за самовіддане служіння Україні, багаторічну плідну діяльність на ниві письменства, визначний особистий внесок у збагачення національної духовної скарбниці, утвердження гуманістичних ідеалів Павлу Архиповичу Загребельному було присвоєно звання Героя України.
Помер Павло Архипович Загребельний 3 лютого 2009 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.
І сьогодні, у складні воєнні часи випробувань для Української держави, пророчими і надактуальними залишаються слова великого українця Павла Загребельного:
«Найдорожче для людини – це думка, а вся солодкість думки – в рідній мові. Ворог може захопити територію. Він може сплюндрувати міста й села. Але доки живе душа народу – народ безсмертний. Вмирає душа – вмирає й народ. Без мови немає народу. Він зникає з лиця землі, як древні ацтеки. Чи не тому ворог зазіхає найперше на мову народу, який він хоче уярмити?».
До уваги користувачів бібліотекар підготувала книжкову виставку-свято «Майстер слова Павло Загребельний»
#Ювілеї_Події_ПТО_Дніпропетровщина