14 травня — День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни
#БІБЛІОТЕКА_ІНФОРМУЄ
14 травня ми згадуємо і вшановуємо українців, які проявили людяність і милосердя у дуже складний час – роки Другої світової війни. Тих, хто, ризикуючи життям, рятував євреїв від знищення нацистами.
У 1939–1944 роках, під час нацистської окупації території України, відбулося масове знищення євреїв, що входить у трагедію Голокосту. Українські події окремі історики називають «Голокостом від куль».
На окупованій території України допомога євреям була набагато небезпечнішою, аніж в країнах Західної Європи, окупованих нацистською Німеччиною. Гітлерівці карали не тільки ту людину, яка допомагала, але й усю її родину.
Попри всі можливі наслідки, в надзвичайно складних умовах тисячі українців рятували євреїв від знищення нацистами. Вони робили їх членами своїх родин, шукали нові документи, давали тимчасовий притулок, їжу, допомагали втекти від переслідування.
Понад 2700 громадян України удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення. Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.
Першою серед українців, хто отримав звання «Праведник народів світу», стала Олена Вітер (ігуменя Йосифа), настоятелька греко-католицького монастиря, член Організації Українських Націоналістів (ОУН). У роки німецької окупації у львівському сиротинці, що знаходився під її опікою, ігуменя переховувала від нацистів єврейських дітей, серед яких були Лілі Польман, Натан Левін та інші.
Пропонуємо вашій увазі розмову з Анатолієм Подольським на радіо “Ранок культурної людини” — “Праведники світу. Український вимір”.
Вшанування Праведників — це не лише акт історичної справедливості, але й моральний обов’язок суспільства. Ці історії демонструють, як людяність і співчуття можуть перемагати навіть у найтемніші часи.
Повний запис за посиланням: https://ukr.radio/schedule/play-archive.html...
"Сміливість, небайдужість та милосердя проявлені у жахливу добу звірств та нелюдських злочинів нацистських окупантів, стали для нинішнього та прийдешніх поколінь взірцем високих духовних та моральних якостей і нагадування про велич людського духу", — сказав заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, який взяв участь у вшануванні пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової вйни.
Відзначення Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, було встановлено Верховною Радою України 2 лютого 2021 року.
За останніми даними посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського, в Україні відомі понад 2700 праведників. Це четвертий показник у світі після Польщі, Нідерландів та Франції. Але, за словами посла, насправді кількість українців, які рятували євреїв під час Голокосту набагато більша, ось тільки не усі імена встановлені.